Na uvolnění nosu je vhodné dechové cvičení. Pokud budete postupovat přesně podle popsaných kroků, měli byste po minutě opět volně dýchat.
Postup:
Seďte vzpřímeně a uvolněně.
Během celého cvičení a také po jeho skončení nechte ústa zavřená. Pokud je otevřete, celý proces narušíte a cvičení bude neúčinné.
Vydechněte nosem.
Zadržte dech podržením nosu.
Jemně pohybujte hlavou dozadu a dopředu.
V tomto okamžiku jsou vaše ústa zavřená, pomalu pohybujte hlavou a nos mějte ucpaný prsty.
Pokračujte, dokud neucítíte potřebu se nadechnout.
Pusťte nos a nadechněte se jím se zavřenými ústy.
Udělejte velký nádech a následně dýchejte pomalu a klidněji.
Stále seďte vzpřímeně.
V případě potřeby opakujte a dodržujte pravidlo zavřených úst. Tento návod slouží pouze jako pomůcka při běžném ucpání nosu, ale ne v případě, pokud trpíte chronickým zánětem dutin nebo máte nosní polypy.
Neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní. Pokud se podle tohoto motta řídíte, pak je potřeba zvolit účinnější léčebné prostředky, jako je například legendární Olynth. Ten dokáže velmi rychle uvolnit ucpanýnos a umožnit vysmrkání.
Nejlepší lék na rýmu, i na tu alergickou, je samozřejmě změna prostředí, ne vždy je však rekreace u moře možná. V takových případech si mořskou vodu můžete obstarat sami. V lékárnách najdete spoustu přípravků ve formě nosního spreje s mořskou vodou. A proč mořská voda? Sůl a minerály v ní obsažené sníží otok sliznice a uvolní průchodnost dýchacích cest. Pokud ale raději zůstáváte v českých krajích, pak podobně efektivně zapůsobí i Vincentka ve formě kapek do nosu.
U alergické rýmy se podávají antihistaminika, která pomáhají potlačit celkové projevy alergie. V lékárně vám nabídnou prostředek, který bude jako ušitý na vaše problémy.
Ve svém příspěvku MOŘSKÁ VODA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Terezie.
Na ucpanýnos či na pročištění je skvělá mořská voda!
Používám nejraději Quixx sprej, dávkování ve spreji mi vyhovuje a opravdu mi nos uvolní. Zvlášť v sychravém počasí nosím stále v kabelce a nos čistím - jako prevenci před rýmou.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jan Kopeček.
Hledal jsem dávkování šaratice, je to pro mne dost důležité. Po dlouhém hledání jsem našel honosný, výrazný nadpis: ŠARATICE, MINERÁLNÍ VODA - DÁVKOVÁNÍ. A ve "stati" pod nadpisem je dávkování bramboříku, něco březové vodě, a jiné, v tomto případě nesmysly. Tak chaotické informování je navzdory zázračné digitalizaci "n-té generace" informačních technologií, či jak to ještě honosněji nazvat, pro kočku. Bůh nás chraň před "digitalizací státní správy", tak propagované Pirátskou stranou. To by to asi dopadlo.
Kop.
Jako chronická zadní rýma se označuje déletrvající nebo vracející se onemocnění dutiny nosní. Oproti akutní rýmě převažuje ucpaný noc (zduřelá sliznice) a místo vodnatého výtoku z nosu převažuje hustá, těžko vysmrkatelná rýma. Chronická rýma může vyústit v hypertrofickou rýmu, kdy dochází ke zduření (zvětšení = hypertrofie) sliznice. Následkem toho je nos výrazně ucpaný a postižený člověk musí dýchat hlavně ústy.
Ve svém příspěvku UCPANÝ NOC U MIMIKA,JAK ŘEŠÍTE? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zuzana.
Jak řešíte ucpanýnosík u mimča?resp.kojence?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jancur.
U miminka řeším ucpanýnos a rýmu kapičkami s mořskou vodou Quixx Baby. Přírodní přípravek, 100% bezpečný, dávat jde od narození. Já dávám jako prevenci, ale v případě rýmy je mořská voda ideální, protože ředí hlen v nosíku miminka a lépe se pak odsává.
Existuje mnoho domácích opravných prostředků, které jsou ideální pro zmírnění příznaků ucpaného nosu, kromě smrkání. Hlen z nosu se může dostat do plic a může způsobit problémy, jako je bronchitida. Pokud ucpanýnos doprovází bolest, horečka, kašel, tak je vhodné se poradit s lékařem a najít příčinu onemocnění. Velmi důležitá je konzumace potravin, které jsou bohaté na vitamín C (například pomeranče, limetková šťáva). Také by mělo dojít ke snížení konzumace mléčných výrobků a výrobků obsahujících pšenici a bílou mouku.
V naší poradně s názvem WARFARIN A KŘEN SMÍ SE JÍST SPOLEČNĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel JANA.
Užívám 15 roků Warfarin, současné době buď s výsledkem hodně rozředěná krev nebo naopak zase jenom 1,8 QICK. došlo u mě i ke kolapsu při nízké hodnotě.
Teď jsem měla chřipku a mám stáleucpanýnos, dočetla jsem se že pomůže křen s citronem. Mohu ho s Warfarinem užívat?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Ano, křen s citrónem můžete. Křenu totiž sníte jen malé množství a díky tomu nemůže nijak ovlivnit účinky Warfarinu.
Pes může mít i úplně ucpanýnos, což je obvykle způsobeno chronickým zánětem a nedostatečným odtokem hlenu. Zpočátku vodnatý sekret po čase zhoustne a ulpívá na sliznici čenichu psa. Tyto zaschlé plošky se nesmějí strhávat, aby se nepoškodila jemná kůže na nose. Také dýchání psa je slyšitelně namáhavé. Psa držíme v teple, zkoušíme inhalovat heřmánek nad párou, aplikovat několik kapek heřmánkové tinktury do pelechu, nebo psa alespoň na noc přemístit do místnosti, kde je možnost nechat dlouhodobě odpařovat silný heřmánkový odvar. Tím, že se zvýší vlhkost vzduchu, zvlhčí se a prokrví i sliznice, psovi se lépe dýchá a urychlí se hojení a obranyschopnost organismu. Zvláštní péči vyžadují psi s krátkými hlavami, protože mívají sklony k chronickému průběhu kataru nosní sliznice. Katar pomine po několika dnech sám. Pro ucpanýnos je možné použít zvlhčovač vzduchu, pokud ani ten nezabere, je potřeba obrátit se na veterinárního lékaře, který po vyšetření zahájí léčbu.
Ve svém příspěvku PES 13 LET UCPANÝ NOS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr Misař.
Pes 13 let ucpanýnos - prosím, může mi někdo poradit, jak pomoci pejskovi, co nemůže dýchat nosem? Ano, dojet na vyšetření, já vím, ale kvůli nádorům na břiše jej nemůžu zvedat - vrčí (navíc já mám špatnou páteř, váží 20 kg), je nějaké snadnější řešení, než hledat Dr. který má právě volno? (nepřibírají nové pacienty!) - ??? Prosím o babskou radu, díky. Petr
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Nachlazení a rýma představují vždy pro rodinu určitou zátěž. Obzvlášť dlouhodobě ucpanýnos u dětí, které se ještě neumí samy vysmrkat. Není to pro ně nic příjemného, s rýmou si vytrpí svoje a frustruje to i rodiče, kteří se snaží rychle naučit dítě nové dovednosti. Až budete učit děti, jak správně smrkat, nijak s tím nepospíchejte. Asi jim to nepůjde hned a snadno. Chvilku potrvá, než pochopí, jak vzduch proudí jejich ústy a nosem. Začněte tak, že jim sami ukážete, jak smrkáte, a vysvětlíte jim, co a jak.
Osvědčenou metodou, jak na ucpanýnos u dětí, je začít s legračními hrami...
Bubliny ve vaně: Mějte to pod kontrolou, ale nebojte se povzbuzovat děti, aby dělaly bubliny anebo různé vlny tím, že budou do vody nosem vydechovat vzduch.
Zamlžené zrcadlo: Sledujte, kdo nejvíc bublinami vyfukovanými nosem zamlží zrcadlo. Aby to bylo jednodušší, učte je nejdříve, jak to udělat s jednou nosní dírkou ucpanou a druhou volnou.
Foukání pírek: Přizvěte celou rodinu k závodu ve foukání pírek. Foukejte pírka přes celý stůl nejprve ústy a pak závoďte znovu, ale tentokrát foukejte jen nosem – a uvidíte, kdo vyhraje.
Ve svém příspěvku DLOUHODOBĚ UCPANÝ NOS, KREV V HUSTÉM HLENU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Dušková.
Mám dlouhodobě ucpanýnos a smrkám husté krvavé hleny. Mám z toho již psychické problémy v noci nemohu spát. Začala jsem brát kortikoidy - Nasonex a Erdomed, zatím se to nelepší. Největší depresi mám z toho, že mě snad nikdo nepomůže, lékaři se tváří, že to nic není, jako když si vymýšlím. Hanka
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Ucpanýnos je způsoben různými příčinami, viz následující řádky.
Nachlazení, horečnaté onemocnění – je pravděpodobně nejčastější příčinou. K ucpání nosu dochází vlivem otoku nosní sliznice, což je zapříčiněno místně probíhajícím zánětem. Žádný člověk nemá přesně stejné poloviny obličeje, a tudíž ani obě nosní dírky. Jedna je vždy menší a ta se ucpe jako první. V případě ucpaného nosu během rýmy je možno používat různé kapky a spreje do nosu, díky nimž oteklá sliznice „splaskne“. Tyto kapky jsou vhodné především na noc, nebo pokud od ucpaného nosu vznikají bolesti hlavy. Neměly by se však používat delší dobu, jelikož při delším používání a následném vysazení způsobují opětovné otékání sliznic v nose.
Rhinitis medicamentosa – při dlouhodobém používání různých sprejů nebo kapek do nosu (po 5–7 dnech používání) musí nemocný užívat stále větší dávky, aby dosáhl daného výsledku. Proto by se neměly tyto spreje a kapky používat déle než 3 dny.
Alergická rýma (senná rýma) – jde také o velmi časté onemocnění, které se projevuje dlouhodobě ucpaným nosem především od jara do podzimu, kdy kvetou různé rostliny. Příznaky lze zmírnit antihistaminiky (látkami k léčbě alergie).
Nosní polypy – jsou to výrůstky nosní sliznice vytvářející se většinou na stropě nosních dírek a rostoucí dovnitř, čímž ucpávají nos. Nejvíce se vyskytují u nemocných s alergickou rýmou, s astmatem, cystickou fibrózou a alergií na aspirin, projevující se obtížemi s dýcháním vlivem zužujících se průdušek. Nosní polypy lze léčit spreji s kortikoidy anebo odstraněním operačně, bohužel se však mohou po určité době od operace objevit znovu.
Těhotenství – v těhotenství mívají ženy ucpanýnos bez rýmy vlivem většího množství krve kolujícího v cévách, tudíž i v nosních cévách. Obecně se v těhotenství projevují otoky a otékat může i nosní sliznice, takže dochází k pocitu ucpaného nosu.
Trvale ucpanýnos může způsobovat zdeformovaná nosní přepážka a pomoci by vám mohl menší lékařský zákrok. Hrozí vám totiž alergie, astma, dýchací obtíže, chrapot, chronický zánět vedlejších nosních dutin a průdušek a také spánkový apnoický syndrom spojený s chrápáním.
Dalším viníkem ucpaného nosu může být i zánět dutin. Ten je nejčastěji způsoben buď pomnožením bakterií, které je komplikací virové nákazy (například běžného nachlazení), alergií na pyl, nebo hnisavou infekcí zubu. Zajímavá je i situace, kdy sinusitida vznikne jako následek strachu z konfliktů, chronické uzavřenosti nebo frustrace.
Ač se to zdá neuvěřitelné, ucpanýnos může způsobit i blokace krční páteře (od krční páteře). Zde je dobré využít měkkých rehabilitačních technik. Pokud se blokáda neuvolní na základně optimalizace napětí, je vhodné použít velmi šetrné mobilizační techniky. Pro dosažení trvalého účinku terapie je důležité správně aktivovat oslabené svaly v pohybovém vzorci, aby došlo k obnovení svalové harmonie a nedocházelo k zatěžování jedné svalové skupiny na úkor druhé. Důležité je také zaměřit se na správnou ergonomii tak, aby pracovní prostředí pomáhalo udržet pohybový aparát v bezbolestném stavu a ne naopak.
Každý, kdo má chronicky ucpanýnos, by měl jít k lékaři specialistovi z ušního, nosního a krčního oddělení, a to co nejdříve poté, kdy u sebe zmiňované potíže objeví. Tedy v případě, že se jim hůře dýchá, ač nemají žádnou rýmu, nebo když je na deformitu upozorní jejich obvodní lékař.
Hlavní příčinou ucpaného nosu je velké nahromadění hlenu v nose. Nahromadění vzniká kvůli otoku sliznice, která se nachází v nose. K ucpání nosu může dojít v důsledku virové nebo bakteriální infekce nebo také v důsledku zánětu vedlejších nosních dutin. Dalšími příčinami ucpaného nosu jsou alergie na prach nebo pyl.
Nosní kapky či spreje se nemají používat delší dobu. Lepší je využít přírodní prostředky. Níže tedy najdete babské rady na ucpanýnos:
Křen – dokáže hlen a ucpanýnos pěkně uvolnit. Nastrouhejte si čerstvý křen a poté inhalujte jeho intenzivní vůni. Pomáhá to skvěle na uvolnění ucpaného nosu i dutin. Kromě inhalace je účinná také jeho konzumace.
Zázvor – má podobné účinky jako křen. Můžete si uvařit například zázvorový čaj.
Pálivé papričky – zkuste přidat do pokrmu chilli papričky, ty dokážou pěkně protáhnout.
Česnek – má v sobě zdravé silice, vhodné je ale jíst česnek syrový, a to například ve formě pomazánky, na topinkách, případně pro odvážlivce jen tak samotný.
Hodně tekutin – dostatečná hydratace napomáhá organismu vyrovnat se s aktuální infekcí a zároveň chrání před další nákazou. Vsaďte na bylinkový či ovocný čaj nebo čistou vodu. Vhodné nejsou sladké nápoje, káva, zelený čaj či kofeinové nápoje, které odvodňují organismus.
Vývar – poctivý kuřecí nebo hovězí vývar se vám bude hodit, neboť vám jednak díky páře uvolní nos, jednak vašemu tělu dodá energii. Nezapomeňte, že má být horký, jinak nebude mít smysl. Někteří sice zpochybňují tuto babskou radu, ale má co do sebe a může rýmu i zastavit.
Horká koupel nebo sprcha – horká pára působí velmi pozitivně na ucpanýnos a pročistí ho. Soustřeďte se na hluboký nádech a výdech, který ocení nejen ucpanýnos, ale i dutiny. Do koupele si můžete přidat rovněž esenciální oleje, které rovněž mohou pomoci.
Bylinkový čaj – také bylinkový čaj, který je určen přímo proti rýmě, dobře funguje. Čaj si připravte horký, přidejte k němu citron a med. Pijte ho velmi pomalu, má uvolňovat nosní dutiny a ucpanýnos. Směs nebo čaj pomáhající na rýmu seženete v bylinkářství nebo v obchodech se zdravou výživou.
Vitamin C – vitamin C je velice důležitá látka, která napomáhá k rychlejšímu uzdravení. Jezte tedy hodně ovoce a zeleniny, ať ho máte dostatek.
Výtok z nosu, který se vyskytuje v obou nosních dírkách, je často spojován s virovou nebo bakteriální infekcí. Když je ucpaný pouze jeden nosní průchod, může jít o plísňovou infekci, neoplazii (přítomnost abnormálních buněk), zánět kořene zubu nebo je v dírce přítomen cizí předmět.
Použití zvlhčovače může někdy uvolnit nosní hlen a usnadnit jeho odtok. Chronický zánět je však jen zřídka léčitelný. Pokud je infekce bakteriální, musí být podávána antibiotika.
Solný roztok na uvolnění nosu: Smíchejte dva decilitry vody se lžičkou mořské soli a tímto roztokem naplňte buď lahvičku nosních kapek, nebo si vodu aplikujte do nosu pomocí vatových tyčinek. Tato babská rada je velmi populární a nahrazuje i klasické kapky proti rýmě.
Kapky do nosu s antibiotiky: z volně prodejných přípravků bylo možno u infekční rhinitidy použít lokálně působící kapky do nosu s antibiotiky fusafungin, které byly dostupné bez předpisu ve formě inhalačního spreje, který se aplikoval současně do úst i do nosu. Přípravek se jmenoval Bioparox, ale jeho distribuce byla v ČR ukončena bez náhrady. Ostatní kapky do nosu s antibiotiky jsou k dostání pouze na lékařský předpis.
Rýma a kašel jsou na denním pořádku, zahlenění organismu nás příliš nepřekvapí. Když se však trápí malé děti, zkoušíme, co se dá...
Příčiny
Pokud dítě pokašlává a je více zahleněno, jedná se pravděpodobně o virovou infekci. Kolik množství sekretu se odsaje, je individuální, neexistuje standardní množství uvolněného sekretu během nachlazení.
Co s tím dělat
Doporučuje se zvýšená poloha, vlhké klima – ručníky kolem postýlky nebo zvlhčovač vzduchu, používat kapky do nosu (Libenar) nebo před odsáváním můžete použít i kapky s adstringentním účinkem (Nasivin pro kojence), nebo jakékoliv jiné kapky s koncentrací vhodnou pro novorozence a kojence, důležité je odsávat dle potřeby, kontrolovat teplotu, při jakékoliv změně stavu k horšímu vyhledat obvodního pediatra k vyšetření dítěte. Pokud si nejste jistí nebo máte strach, navštivte pediatra raději hned.
V klinické praxi pediatrů se na zahlenění u novorozenců a kojenců osvědčily následující dva přípravky:
Nux vomica 9 C – používá se v případě, kdy má dítě v noci ucpanýnos, ráno kýchá a má průhledný sekret.
Sambucus nigra 9 C – používá se v případě, kdy má dítě ucpanýnos, při kojení pouští prs, aby se mohlo nadechnout, v noci pokašlává a budí se ucpaným nosem; hodně se potí.
Dávkování: 10 granulí vybraného léku (lze i kombinovat) se rozpustí ve 100 ml převařené kojenecké vody a podává po lžičkách 4x denně až do zlepšení, pak se postupně lék vysadí.
Přímo do nosu se stříká homeopatický sprej Euphorbium, ze začátku 4–5x denně, pak postupně snižovat počet dávek.
Na česnekovou inhalaci, která uvolní dutiny, ucpaný noc a průdušky potřebujete...
Ingredience: 3–5 česnekových stroužků, 3 polévkové lžíce oregana (nebo 5 drcených hřebíčků), hrnec s vodou, ručník
Postup: Nalijte 1 litr filtrované nebo pramenité vody do hrnce a dejte vařit. Až se voda bude vařit, přidejte 3 polévkové lžíce sušeného oregana, nebo 5 drcených hřebíčků, a 3 středně velké oloupané česnekové stroužky, nasekané nahrubo. Tuto směs nechte přejít varem, poté odstavte hrnec z plotny a po dobu pěti minut nechte směs louhovat. Položte si ručník na hlavu a krk, ohněte se nad vodní hladinu v hrnci a zhluboka dýchejte uvolňující se páru z hrnce po dobu 5 minut. Dbejte na bezpečnou vzdálenost nad hrncem – nejméně 4 centimetry nad hladinou. Přiloženým ručníkem zakryjte hlavu nad hrncem tak, aby účinná pára neunikla.
Pozor: Buďte velice opatrní, abyste se nedostali příliš blízko k horkému hrnci, mohlo by dojít k popálení párou.
Tuto inhalaci opakujte každou hodinu. Zejména těsně před spaním by vám tato inhalace měla pomoci k lepšímu spánku. Druhý den si připravte novou dávku směsi k inhalaci.
Nos je branou, kterou do organismu neustále proudí vzduch. Má dokonce pět různých funkcí.
Filtrace
Nos zachycuje prachové částice a filtruje je, aby nezatěžovaly plíce. Prach se zachytává na chloupcích v nose a dále na řasinkách nosní sliznice. S hlenem se pak dostává do trávicího ústrojí.
Ohřívání vzduchu
Vzduch se ohřívá na tělesnou teplotu od prokrvené sliznice, příslušné partie navíc zvětšují nebo zmenšují svůj objem tak, aby se vzduch mohl ohřát správně.
Zvlhčování vzduchu
Hlenovitý povrch nosní sliznice se zároveň odpařuje, a tak zvlhčuje vzduch proudící do plic, čímž brání vysušování dolních cest dýchacích.
Čich
Nos se výrazně podílí na vnímání chuti. Jazyk totiž zachycuje jen čtyři chutě – sladkou, slanou, hořkou a kyselou – všechny ostatní chutě tvoří nos díky vůni jídla, které bylo vloženo do úst.
Obranná funkce
Sliznice nosu se jako první dostává do styku se zevními škodlivinami, může jít o alergeny, bakterie či viry a další cizorodé látky. Právě v nose vzniká přecitlivělost, která může později vést k alergii. V nosní sliznici působí obranné mechanismy zvané imunoglobuliny, které cizorodé látky likvidují.
Na ucpanýnos či na pročištění je skvělá mořská voda!
Používám nejraději Quixx sprej, dávkování ve spreji mi vyhovuje a opravdu mi nos uvolní. Zvlášť v sychravém počasí nosím stále v kabelce a nos čistím - jako prevenci před rýmou.
U miminka řeším ucpanýnos a rýmu kapičkami s mořskou vodou Quixx Baby. Přírodní přípravek, 100% bezpečný, dávat jde od narození. Já dávám jako prevenci, ale v případě rýmy je mořská voda ideální, protože ředí hlen v nosíku miminka a lépe se pak odsává.
Užívám 15 roků Warfarin, současné době buď s výsledkem hodně rozředěná krev nebo naopak zase jenom 1,8 QICK. došlo u mě i ke kolapsu při nízké hodnotě.
Teď jsem měla chřipku a mám stáleucpanýnos, dočetla jsem se že pomůže křen s citronem. Mohu ho s Warfarinem užívat?
Pes 13 let ucpanýnos - prosím, může mi někdo poradit, jak pomoci pejskovi, co nemůže dýchat nosem? Ano, dojet na vyšetření, já vím, ale kvůli nádorům na břiše jej nemůžu zvedat - vrčí (navíc já mám špatnou páteř, váží 20 kg), je nějaké snadnější řešení, než hledat Dr. který má právě volno? (nepřibírají nové pacienty!) - ??? Prosím o babskou radu, díky. Petr
Mám dlouhodobě ucpanýnos a smrkám husté krvavé hleny. Mám z toho již psychické problémy v noci nemohu spát. Začala jsem brát kortikoidy - Nasonex a Erdomed, zatím se to nelepší. Největší depresi mám z toho, že mě snad nikdo nepomůže, lékaři se tváří, že to nic není, jako když si vymýšlím. Hanka
Já čaj z rýmovníku nevařím. Pouze když ráno cítím ucpanýnos, utrhnu lístek rýmovníku přelámu a vytřu s ním nos několikrát. Nevo jenom potřu pod nosem. Osvědčeno-zabírá.
Trittico užívám šest týdnů, spánek se po něm nedostavuje,zhoršila se mi nálada,upadám zpět do depresí.Dokud jsem užívala ráno Escitalopram potíže s depresí začaly mizet,po tritticu vše zhoršeno,výkyvy nálad vztek,smutek zoufalství se stupňuje,ucpanýnos,závratě,celková slabost a vyčerpání.
Pes 13 let ucpanýnos - prosím, může mi někdo poradit, jak pomoci pejskovi, co nemůže dýchat nosem? Ano, dojet na vyšetření, já vím, ale kvůli nádorům na břiše jej nemůžu zvedat - vrčí (navíc já mám špatnou páteř, váží 20 kg), je nějaké snadnější řešení, než hledat Dr. který má právě volno? (nepřibírají nové pacienty!) - ??? Prosím o babskou radu, díky. Petr